16 wrz 2013

Nocna rozmowaAutor: Consilia Maria Lakotta
Wydawnictwo:Wydawnictwo M
Okładka:miękka
Ilość stron: 218
Rok wydania: 2011
Consillia Maria Lakotta urodziła się jako jedno z bliźniąt syjamskich zrośniętych ze sobą skroniami. Niestety, jedno z nich wkrótce po narodzinach zmarło. Lewa strona twarzy Consilii Marii była dotknięta paraliżem. Jako dziesięciolatka recytowała swoje wiersze przy akompaniamencie cytry i fortepianu, dbając jednak o to, by pokazywać publiczności tylko prawą stronę twarzy. W swoich powieściach ożywiła postaci z kart Pisma Świętego oraz z historii Kościoła.


"Można kogoś pozbawić ideałów tylko wtedy, jeśli w ich miejsce ma się do zaoferowania większe..."

Pewnego dnia 1965 roku w Nowym Jorku zapada ciemność zawiodły turbiny elektrowni nad Niagarą. W tej ciemności w pobliskim barze  w towarzystwie swojej znajomej i księdza  kapitan Gregory Bower, Amerykanin niemieckiego pochodzenia rozpoczyna historię swojego małżeństwa.Nie było to typowe małżeństwo On katolik dla którego religia nie jest zbyt ważna Ona żydówka oddana swej religii,połączyła ich wielka miłość. Niestety sama miłość nie wystarcza gdy w małżeństwie nie ma nici porozumienia w tak ważnej kwestii jaką dla Judith jest religia. Powoduje to,że zbliża się duchowo do brata męża Abla dla którego religia jest również ważna. Powoduje to powolne oddalanie się małżonków od siebie, nawet gdy Judith poroniła i dowiedziała się, że nie będą mieć dzieci  nie zbliża małżonków do siebie. Mogłoby się wydawać, że tak wielka tragedia powinna ich zbliżyć jest wręcz odwrotnie.Do tego wszystkiego dochodzi choroba alkoholowa Judith i ciągłe, kłótnie o religie oraz zazdrość o Abla niszczą związek. Sama miłość nie wystarcza by pokonać przeciwności losu. 
Czytając zastanawiałam się co ona w nim widziała, nie szanował jej poglądów, przy każdej okazji okazywał zazdrość. Kochała go to fakt a on tego nie widział albo nie chciał widzieć bo lepiej być zazdrosnym niż starać się zrozumieć poglądy żony. Okazuje się jednak,że małżeństwa osób o tak innym nastawieniu religijnym ciężko utrzymać gdy jedna ze stron ma to gdzieś.Dopiero tragedia jaka go spotyka, każe mu się zastanowić nad swoim życiem i postępowaniem wobec żony. Jednak na to już za późno dużo za późno.
Autorka porusza również temat odradzającego się Izraela  powstających tam kibuców i ogólnej kondycji tego Państwa a także o zmianach w nim zachodzących. Głównym tematem książki jest relacja nie tylko między małżonkami ale także polityka, religia i właśnie między innymi odradzający się Izrael i przepięknie opisane krajobrazy. 

4 komentarze: