12 mar 2015

Althea & Oliver


Autor: Cristina Moracho
Wydawnictwo: Literacki Egmont
Ilość stron:400
Okładka: miękka
Rok wydania: 2015
Seria: Real Life
Althea i Oliver znają się od dziecka i są najlepszymi przyjaciółmi, którzy nierozłączni są praktycznie od przedszkola. Jednak wszystko zmienia się gdy oboje idą do liceum bo Althea uświadamia sobie, że to co czuje do Olivera to coś więcej niż przyjaźń. Na domiar złego Oliver niczego nie dostrzega i chce, żeby wszystko było tak jak zawsze. Wszystko komplikuje tajemnicza choroba Olivera, który przesypia po kilka tygodni. Gdy po kolejnym razie gdy budzi się rano nic nie jest takie jak było, Oliver nie może nadążyć za zmianami jakie zaszły w jego najlepszej przyjaciółce która musiała sobie radzić przez dłuższy czas bez niego. Oliver razem z mamą postawiają pojechać do Nowego Jorku do lekarza szukać pomocy zostawiając przyjaciółkę bez żadnych informacji. 
Gdy Althea dowiaduje się, że Oliver jest w Nowym Jorku jedzie za nim, jednak gdy dociera do szpitala okazuje się, że on właśnie zasnął. Tutaj w Nowym Jorku zmieni się życie każdego z nich...
A jak się to wszystko zakończy? No właśnie końca jakby nie ma i pozostaje otwarty

Zapewniam was, że nie jest to ckliwa opowieść o nastolatkach ale historia o dwóch tak bardzo różnych osobach, które pomimo wielu różnic są nierozłączni. Ona buntowniczka z wyboru, stroniąca od ludzi On dusza towarzystwa.Zresztą historia osadzona jest w latach 90, mamy dużo imprez, alkoholu i uczucie wolności, które towarzyszy bohaterom gdy choć na chwilę zapominają o wszystkim. A wszystko to wplecione w historię o chorobie która brzmi jak z bajki bo zwana jest syndromem śpiącej królewny - zespół Kleinego-Levina, który atakuje tylko chłopców w okresie dojrzewania.

Książkę szybko się czyta, bohaterów da się lubić choć czasem ich zachowanie trudno zrozumieć ale no cóż nastolatkiem się jest raz. Althea stara się więc wykorzystać swój czas na maksa jednym się to spodoba innym nie :) Jednak lata 90 mają swój urok i miło było choć na chwilę się tam przenieść.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Odnajdź w sobie dziecko III (Książka, której bohaterką jest dziewczynka w wieku szkolnym )
Klucznik (przecinek i kropka, coś czerwonego-logo)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (2,6 cm  razem 27,8 cm)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Feeria YoungPodpis

2 komentarze:

  1. mam w planach, ciekawe czy mnie się spodoba ta książka :) Lubię zakończenia otwarte

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo, że to młodzieżówka to chętnie bym ją przeczytała.
    Pięknie napisałaś, że "nastolatkiem się jest raz" - nam dorosłym niektóre ich decyzje czy zachowania mogą wydawać się dziwne, irracjonalne czy niezrozumiałe, ale przecież sami nie raz postępowaliśmy dziwnie...

    OdpowiedzUsuń