14 lip 2013

Cień Tajnych Służb

Autor: Dorota Kania
Wydawnictwo:  Wydawnictwo M
Okładka: miękka
Ilość stron: 212
Rok wydania: 2013

Jest to książka zdecydowanie dla pasjonatów historii i obytych w polityce choć trochę. W książce znajdziemy wyniki śledztw w sprawie najgłośniejszych zabójstw i samobójstw, które miały miejsce na przełomie ostatnich 23 lat. Znajdziemy w niej między innymi sprawy Marka Papały, Krzysztofa Olewnika, Alicji i Piotra Jaroszewiczów czy Andrzeja Leppera. Wszystkie sprawy opisane przez Dorotę Kanie poparte są materiałami z  postępowań prokuratorskich, sądowych oraz archiwalnymi historycznymi dokumentami.
Co dziwne w każdym opisanym śledztwie pojawiają się funkcjonariusze służb specjalnych PRL. Książka składa się z 14 rozdziałów więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niektóre informacje nigdy nie ujrzały światłą dziennego i dopiero autorka je opisuje, jednak mnie większość informacji była znana. Książkę dobrze się czyta, jest wciągająca i interesująca.

Dorota Kania jest absolwentką wydziału filozofii Akademii Teologii Katolickiej (dziś jest to Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ) Z zawodu dziennikarka – pracowała z takimi gazetami jak „Super Express”, „Życie” i „Wprost”. Głównym tematem jej publikacji  jest historia najnowsza, a zwłaszcza rola specjalnych służb PRL-u.Nazwisko Doroty Kani zostało umieszczone w Raporcie Departamentu Stanu USA z 2011 r. dotyczącym m.in. łamanie przez Polskę wolności słowa. Sprawa dotyczyła skazania dziennikarki prawomocnym wyrokiem sądu za publikację na temat b.funkcjonariusza Służby
Bezpieczeństwa, a później UOP i ABW. 

1 komentarz: