16 lis 2015

Playlist for the dead. Posłuchaj a zrozumiesz

Autor: Michelle Falkoff
Wydawnictwo: Feeria Young
Ilość stron: 272
Okładka: miękka
Rok wydania: 2015

Sam jak to zwykle bywa po kłótni z Haydenem przychodzi rano do niego pogadać niestety nie jest mu to dane bo okazuje się, że popełnił samobójstwo. Zostawił tylko playlistę z dołączoną do niej kartką "Dla Sama - posłuchaj a zrozumiesz".  Jak się okazuje Impreza na której byli dzień wcześniej miała swoje drugie dno o którym Sam najwyraźniej nie wiedział. Hayden nie miał łatwego życia problemy w szkole i w domu, brat który z kolegami w szkole go prześladował ale wg Sama dobrze sobie  z tym radzili. Pozostaje pytanie co było tym punktem zapalnym, że Hayden decydował się na taki krok? Jednak playlista nie ułatwia zadania Samowi zamiast dać odpowiedzi na pytania, pojawiają się nowe. Wszystko komplikuje się gdy Sam poznaje tajemniczą dziewczynę jak się potem okazuje koleżankę Haydena o której on nic nie wiedział. Każdy dzień zamiast przybliżać go do powodu dla którego jego najlepszy i jedyny kolega popełnił samobójstwo  zdaje się oddalać. Jednak poznając historię przyjaciela Sam również uczy się wiele nowych rzeczy o sobie.

Książka porusza dość poważny problem jakim są samobójstwa wśród młodzieży i pokazuje jak jedna sytuacja może sprawić, że jedynym wyjściem okazuje się samobójstwo. Smutne jest to, że ani razu tu nie wspomniano o tym, że można szukać pomocy a jest się we wszystkim samemu. Nawet najlepszy przyjaciel nie wiedział co tak naprawdę dzieje się z jego najlepszym przyjacielem ale dopiero po jego śmierci wychodzi na jaw przez co przechodził. Przerażająca jest ta bezsilność i to, że ludzie będąc niejednokrotnie świadkiem prześladowań zamiast jakoś zareagować oni mają świetny ubaw. Mnie jednak jako rodzica przeraziło zachowanie i postępowanie rodziców Haydena. Podsumowując książka, która ukazuje to co w ludziach najgorsze i do czego brak jakiejkolwiek reakcji otoczenia może doprowadzić.

Książka bierze udział w wyzwaniach:
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (1,9 cm razem 141,7 cm)

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Feeria Young

1 komentarz:

  1. Bardzo bym tę książkę chciała przeczytać i poznać pobudki Haydena, przez które targnął się na swoje życie.
    To, że nie ma w książce żadnych wskazówek jak radzić sobie z problemami może jest celowym zabiegiem - taką terapią szokową.
    Może młody czytelnik uświadomi sobie do czego może prowadzić brak pomocy? Nawet jeśli na rodziców nie można liczyć to trzeba szukać pomocy gdzieś indziej...

    Niestety nie mogę książki zaliczyć do wyzwania, bo to jest kolor niebieski, a nie granatowy. Niebieski będę przyjmowała przy błękicie, bo błękit to jasny niebieski.

    OdpowiedzUsuń