10 mar 2014

Igrzyska Śmierci

Autor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 352
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2012
Seria: Igrzyska Śmierci
Przygodę z Igrzyskami Śmierci zaczęłam od filmów ale nie byłabym sobą gdybym nie przeczytała książki. 
Mimo iż mam już 3 z przodu a to przecież powieść dla młodzieży książka podbiła moje serce :) tylko zastanawiam się czemu aż tak długo czekałam z tym, żeby oglądnąć film.
Ale do rzeczy kochani do rzeczy.

Wszystko rozgrywa się w mieście Panem, które ogrodzone jest 12 dystryktami. Kiedyś było ich 13 ale zbuntowały się i 13 dystrykt zrównano z ziemią i aby nikt o tym nie zapomniał co roku rozgrywane są Igrzyska Głodowe. Z każdego dystryktu losowane są 2 trybuci  jedna dziewczyna i jeden chłopak. Razem 24 dzieciaków, którzy skazani są na walkę na śmierć i życie na arenie nie tylko z przeciwnościami losu ale przede wszystkim między sobą. Wygrana  trybuta gwarantuje poprawę życia w dystrykcie przez cały rok do czasu następnych Igrzysk Głodowych. A dla zwycięzcy dom w Wiosce  Zwycięzców i poprawa jakości życia.

Katniss mieszka w dystrykcie 12 jednym z najbiedniejszych u niej Igrzyska Głodowe trwają cały czas od śmierci ojca. Dziewczyna całymi dniami poluje a potem sprzedaje mięso by utrzymać rodzinę.
W dniu dożynek, gdy wybierani są trybuci w wieku 12-18 lat do Igrzysk Głodowych, pada na siostrę Katniss Prim. Dziewczyna zgłasza się na ochotnika w zamian za swoją młodszą siostrę. Oprócz niej zostaje wylosowany Peeta, syn miejscowego piekarza.We dwójkę wyruszają do Kapitolu na Igrzyska.

Tam żyją jak królowie, nie zaznają głodu, mają wszystko to czego nie ma w domu. W końcu oni mają dostarczyć rozrywki znudzonym bogaczom Kapitolu. W końcu na arenie można zginąć nie tylko z ręki innego trybuta ale także z głodu, zimna, chorób a gdy trybut się spodoba może liczyć na podarunki od sponsorów a to daje szansę na przetrwanie. Po przygotowaniach, prezentacji wszyscy trafiają na arenę gdzie zaczyna się walka o przetrwanie.

Książka wciąga niesamowicie, gdy ją czytałam zapominałam o wszystkim a później się okazywało że już 2 w nocy. Przeżywałam wszystko z bohaterką, tu i ówdzie zakręciła mi się łezka. Książka serwuje nam wiele wrażeń, wyzwala wiele emocji nie można obok niej przejść obojętnie.Książka bierze udział w wyzwaniach

Odnajdź w sobie dziecko 
2014 rok z 52 książkami
Czytam opasłe tomiska
Klucznik

Podpis

8 komentarzy:

 1. Nie wiem czy najpierw się za książkę wezmę czy za film, ale coś na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ksiązka jak i film jest dla mnie rewelacja, od dawna nic tak mnie nie wciągnęło jak ta trylogia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna jest książka i film

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam film - pierwszą część, ale chyba wezmę się za książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Kaśka Ka najpierw książkę zdecydowanie :)

  kinga b. no trylogia wciąga na maksa

  Angelika Musiał zgadzam się w 100%

  Aneta Flow oj tak weź jednak mimo wszystko nie części nie było w filmie

  OdpowiedzUsuń
 6. Jednak zawsze warto sięgnąć w pierwszej kolejności po książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytała całą trylogię na początku stycznia, jedną po drugiej, cieszę się, że miałam wszystkie trzy bo bym się nie mogła doczekać kolejnej części :)
  Ale ogólnie uważam, że pierwszy tom jest najlepszy, nabardziej dopracowany i przemyślany :)
  / klucznik: dodaję +1 pkt za autor jest kobietą

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki nie czytałam, ale na początku marca oglądałam film i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu bardzo mi się podobał, co więcej chciałabym zobaczyć kolejne części.
  Na książkę też jestem otwarta, ale dopiero gdy nadarzy się okazja, że książka wpadnie mi w ręce. Nie będę jej specjalnie szukała.

  OdpowiedzUsuń